Co wyróżnia kurs w ATC
Kurs na stanowisko manewrowego prowadzony jest przez profesjonalną, doświadczoną kadrę, która przekaże Ci całą niezbędną wiedzę. Do Twojej dyspozycji będą solidnie opracowane materiały i odpowiedni sprzęt. Zrobimy wszystko, byś wyniósł z naszego szkolenia jak najwięcej i dzięki niemu pozytywnie zdał egzamin na manewrowego kolejowego. Tym samym otworzą się przed Tobą perspektywy pracy np. w PKP – właśnie na to pozwalają nasze profesjonalne kursy zawodowe dla dorosłych, które organizujemy w ATC Grupa.
Doskonale znamy zarówno wymagania egzaminacyjne, jak i specyfikę obowiązków, które na co dzień wykonuje manewrowy kolejowy. Dzięki temu możemy przygotowywać i przeprowadzać szkolenia, które w stu procentach spełniają oczekiwania uczestników. Nasz ośrodek szkolenia zawodowego ATC Grupa odpowiadamy za przekazywanie wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Zapraszamy na kursy doszkalające każdego, kogo interesuje praca na stanowisku manewrowego kolejowego np. w PKP. Zapewniamy wysoki poziom merytoryczny gwarantujący dobre przygotowanie do egzaminu, i atrakcyjne ceny usług.
O kursie
Kurs na stanowisko manewrowego składa się z części praktycznej, teoretycznej oraz zajęć próbnych u przewoźnika. Szkolenie możesz odbyć w dwóch wariantach.
Od czego zaczniesz? Od praktycznego przygotowania zawodowego według programu pracodawcy, a następnie przystąpisz do części teoretycznej, złożonej z wykładów i ćwiczeń. Teorię możesz odbyć w wersji stacjonarnej lub zdalnej. Sam decydujesz! Polecamy także kursy i szkolenia zawodowe online. Dzięki możliwości odbycia zajęć przez Internet znika konieczność dojazdów, co dla wielu osób wiązałoby się z dużymi kosztami. W takiej sytuacji znacznie rozsądniejszą i korzystniejszą pod względem finansową decyzją jest wzięcie zdalnego udziału w zajęciach.
Ostatni etap to zajęcia próbne pod nadzorem. Organizowany przez nas kurs solidnie przygotuje Cię do egzaminu kwalifikacyjnego, a także do należytego wykonywania obowiązków na stanowisku manewrowego.
Przed rozpoczęciem kursu musisz poddać się badaniom lekarskim w Kolejowej Medycynie Pracy i uzyskać wynik dopuszczający.
Różne warianty kursu
Kurs na stanowisko manewrowego możesz odbyć w różnych wariantach, w zależności od posiadanego wykształcenia i doświadczenia:
Wariant A:
- wykształcenie co najmniej średnie po ukończeniu kształcenia w zawodach lub na kierunkach, których programy nauczania zawierają zagadnienia z zakresu budowy pojazdów szynowych lub ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej oraz po uzyskaniu odpowiednio: tytułu zawodowego technika, świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- zawodowy staż pracy – odbycie przygotowania zawodowego.
Wariant B
- wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe,
- zawodowy staż pracy – odbycie przygotowania zawodowego.
W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu.
Czego się nauczysz
Zapisując się na organizowane przez ATC Grupę certyfikowane kursy zawodowe, zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego i należytego wykonywania obowiązków na stanowisku manewrowego kolejowego np. w PKP. Połączenie teorii i praktyki na szkoleniu pozwala na optymalne przygotowanie się do egzaminu państwowego, którego zaliczenie jest konieczne do uzyskania formalnych kwalifikacji do wykonywania zawodu. Z kolei atrakcyjna forma przekłada się na ciekawe kursy zawodowe, które są po prostu interesujące dla uczestników. Doceniają oni wysoki poziom merytoryczny, przyjazną atmosferę i przystępną formę przekazywania wiedzy niezbędnej do podjęcia pracy, a także korzystne ceny.
Celem nauczania na szkoleniu dla manewrowego w PKP jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie z zakresu:
- Organizacji i administracji kolei.
- Przepisów BHP i ochrony ppoż.
- Wybranych zagadnień z zakresu infrastruktury kolejowej.
- Organizacji przewozu przesyłek i osób.
- Przewozu przesyłek towarów niebezpiecznych.
- Taboru kolejowego.
- Użytkowania wagonów.
Szkolenie prowadzimy pod kątem pytań i zadań egzaminacyjnych, by solidnie przygotować Cię do egzaminu kwalifikacyjnego.
Przebieg kursu
Kurs składa się z części praktycznej, teoretycznej i zajęć próbnych, które zakończone są egzaminem. Szkolenie rozpoczyna się po zebraniu odpowiednio licznej grupy.
Staż stanowiskowy i praktyka
Staż stanowiskowy i zajęcia praktyczne odbywają się u pracodawcy według jego programu. W zależności od wariantu trwają:
- wariant A – 12 dni,
- wariant B – 24 dni.
Zajęcia teoretyczne
Po zakończeniu części praktycznej odbędziesz szkolenie teoretyczne, przeprowadzane według programu ośrodka szkoleniowego lub pracodawcy. Czeka Cię 96 godzin (82 godziny wykładów i 14 godzin ćwiczeń). Jeśli realizujesz kurs w wariancie A, jesteś zwolniony z teorii.
Możesz zdecydować się na wersję stacjonarną, w formie wykładów w ośrodku, lub zdalną, w formie wideokonferencji z wykorzystaniem łączy internetowych.
Zajęcia próbne
Czekają Cię jeszcze zajęcia próbne, które prowadzone są pod nadzorem u pracodawcy. Czas trwania uzależniony jest od wybranego wariantu:
- wariant A – 14 dni,
- wariant B – 20 dni.
Egzamin kwalifikacyjny
Egzamin odbywa się u pracodawcy. Składa się z egzaminu praktycznego i teoretycznego (część pisemna i ustna).
Egzamin praktyczny:
- wykonanie pod nadzorem określonej czynności manewrowej,
- użycie środków technicznych służących do miejscowego zabezpieczania iglic zwrotnicowych w krańcowym położeniu,
- przygotowanie drogi przebiegu dla jazdy manewrowej, przy urządzeniach sterowania ruchem kolejowym przystosowanych do ręcznego przestawiania zwrotnic,
- zabezpieczenie taboru przed zbiegnięciem,
- wykonanie uproszczonej próby hamulca zespolonego,
- przygotowanie drogi przebiegu po rozjazdach wyznaczonych do obsługi przez drużynę pociągową.
Egzamin teoretyczny:
- część pisemna – opracowanie tematów lub rozwiązanie testu z zakresu techniki ruchu kolejowego,
- część ustna – znajomość zagadnień z zakresu:
- techniki ruchu kolejowego,
- sygnalizacji kolejowej,
- obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym w zakresie prowadzenia manewrów.
Jak szkolimy
Jak szkolimy? Przede wszystkim kompleksowo! Zadbamy o każdy aspekt kursu, by jak najlepiej wyposażyć Cię w niezbędną wiedzę.
Opinie absolwentów
Zapisz się na kurs
Poniżej znajdziesz listę dostępnych terminów, wraz z cenami oraz liczbą dostępnych miejsc.
Sposoby finansowania kursów
Zdjęcia z naszych kursów
Jesteś ciekawy jak przebiegają nasze szkolenia? Zobacz fotorelację z przeprowadzonych kursów na różne specjalizacje – być może niedługo sam znajdziesz się w naszej galerii 🙂
Najczęstsze pytania
Masz pytania? Przejrzyj najpierw listę tych najczęściej zadawanych! Być może właśnie tam znajdzie się odpowiedź na Twoje pytanie. Jeśli nie, skontaktuj się z nami.
- Staż stanowiskowy i szkolenie praktyczne: wariant A – 12 dni, wariant B – 24 dni, realizowane u pracodawcy.
- Szkolenie teoretyczne: 96 godzin według programu ATC lub pracodawcy.
- Zajęcia próbne: wariant A – 14 dni, wariant B – 20 dni, odbywają się u pracodawcy.
Szkolenie teoretyczne odbywa się w godzinach 14:00-20:00, od poniedziałku do piątku. Z kolei szkolenie praktyczne, staż stanowiskowy oraz zajęcia próbne to praca w pełnym wymiarze godzin, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez pracodawcę.
Wariant A:
- wykształcenie co najmniej średnie po ukończeniu kształcenia w zawodach lub na kierunkach, których programy nauczania zawierają zagadnienia z zakresu budowy pojazdów szynowych lub ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej oraz po uzyskaniu odpowiednio tytułu zawodowego technika, świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- zawodowy staż pracy – odbycie przygotowania zawodowego.
Wariant B
- wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe,
- zawodowy staż pracy – odbycie przygotowania zawodowego.
W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu.
Kursy rozpoczynamy po zebraniu odpowiednio licznej grupy, według terminów ustalonych z pracodawcą i ogłoszonych na stronie ATC.
Kontakt
Zachęcamy do kontaktu – pomożemy Tobie dobrać odpowiednie szkolenie, termin oraz sposób finansowania.
Jesteśmy dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza!
To najsprawniejsza forma kontaktu – określ, którego ośrodka dotyczy Twoja sprawa, a wiadomość trafi w odpowiednie ręce 🙂