Co wyróżnia kurs w ATC
Kurs na stanowisko dróżnika przejazdowego prowadzony jest przez profesjonalną, doświadczoną kadrę, która przekaże Ci całą niezbędną wiedzę. Zrobimy wszystko, byś wyniósł z naszego kursu jak najwięcej! Wiemy, jak osiągnąć ten cel, ponieważ od lat działamy jako ośrodek szkolenia zawodowego – ATC Grupa z oddziałami m.in. w Poznaniu i Gostyniu. Zapraszamy do sprawdzenia oferty i zapisywania się na kursy doszkalające dla osób, które chcą pracować jako dróżnik przejazdowy!
O kursie
Kurs na stanowisko dróżnika przejazdowego składa się z przygotowania zawodowego, części teoretycznej oraz zajęć próbnych u pracodawcy. Solidnie przygotujemy Cię do egzaminu kwalifikacyjnego i przyszłej pracy.
Od czego zaczniesz? Od przygotowania zawodowego, składającego się ze stażu stanowiskowego i szkolenia praktycznego, realizowanego zgodnie z programem pracodawcy. Następnie czekają Cię wykłady i ćwiczenia w ramach części teoretycznej. Teorię możesz zrealizować w wersji stacjonarnej lub zdalnej. Sam decydujesz, w jakiej formie kursy i szkolenia zawodowe w ATC Grupa najbardziej Ci odpowiadają! Jeśli posiadasz wykształcenie określone w wariancie A dla dyżurnego ruchu, automatyka i toromistrza – szkolenie teoretyczne nie jest wymagane. Ostatni etap to zajęcia próbne, polegające na wykonywaniu prac na stanowisku dróżnika przejazdowego.
Wymagane kwalifikacje:
- wykształcenie: co najmniej zasadnicze zawodowe,
- zawodowy staż pracy: odbycie przygotowania zawodowego.
Przed rozpoczęciem kursu musisz poddać się badaniom lekarskim w Kolejowej Medycynie Pracy i uzyskać wynik dopuszczający.
Składowe kursu
Czego się nauczysz
Zapisując się na nasze skuteczne i zarazem ciekawe kursy zawodowe w Poznaniu lub Gostyniu, zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego i należytego wykonywania obowiązków na stanowisku dróżnika przejazdowego. Nauczysz się:
- obsługi przejazdu kolejowo-drogowego,
- obserwowania przejazdu kolejowo-drogowego,
- kierowania ruchem na przejeździe kolejowo-drogowym w sytuacjach awaryjnych,
- obsługi urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejeździe kolejowo-drogowym i łączności,
- prowadzenia dokumentacji techniczno-ruchowej na przejeździe kolejowo-drogowym,
- osygnalizowania przejazdu lub przejścia użytku publicznego w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w działaniu urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejeździe kolejowo-drogowym lub przejściu.
Szkolenie teoretyczne na dróżnika przejazdowego w ATC prowadzimy pod kątem pytań i zadań egzaminacyjnych. Z kolei szkolenie praktyczne ma na celu zdobycie umiejętności niezbędnych do bezpiecznego i efektywnego wykonywania przyszłej pracy.
Przebieg kursu
Kurs dla dróżników przejazdowych składa się z części praktycznej, teoretycznej i zajęć próbnych, które zakończone są egzaminem. Szkolenie rozpoczyna się po zebraniu odpowiednio licznej grupy.
Staż stanowiskowy i praktyka
Przygotowanie zawodowe, na które składają się staż stanowiskowy i praktyka, trwa 18 dni i odbywa się u pracodawcy według jego programu.
Zajęcia teoretyczne
Po zakończeniu części praktycznej odbędziesz szkolenie teoretyczne, przeprowadzane według programu ATC lub pracodawcy. Czekają Cię 64 godziny zajęć (44 h wykładów + 20 h ćwiczeń). Jeśli posiadasz wykształcenie określone w wariancie A dla dyżurnego ruchu, automatyka i toromistrza – szkolenie teoretyczne nie jest wymagane.
Możesz zdecydować się na wersję stacjonarną, w formie wykładów w ośrodku w Poznaniu i Gostyniu, lub zdalną, w formie wideokonferencji z wykorzystaniem łączy internetowych. W ATC Grupa organizujemy nawet najbardziej nietypowe kursy zawodowe!
Zajęcia próbne
Czeka Cię jeszcze 5 dni zajęć próbnych, polegających na wykonywaniu czynności dróżnika przejazdowego pod nadzorem u pracodawcy.
Egzamin kwalifikacyjny
Egzamin odbywa się przed Komisją powołaną przez Urząd Transportu Kolejowego. Składa się z egzaminu praktycznego i teoretycznego (część pisemna i ustna).
Egzamin praktyczny – umiejętność wykonywania prac:
- obsługa urządzeń rogatkowych,
- zabezpieczenie przejazdu w przypadku uszkodzenia urządzeń rogatkowych,
- przyjęcie i potwierdzenie informacji o odjeździe pociągu na szlaku jedno- i wielotorowym,
- osłonięcie sygnałami przeszkody na torach kolejowych,
- osłonięcie sygnałami miejsca ograniczenia prędkości pociągów,
- wypełnianie dokumentacji techniczno-ruchowej prowadzonej na przejeździe (egzemplarz szkoleniowy).
Egzamin teoretyczny:
1) część pisemna – opracowanie tematów lub rozwiązanie testu z zakresu zadań i obowiązków dróżnika przejazdowego.
2) część ustna – znajomość:
- obowiązków dróżnika przejazdowego,
- techniki ruchu kolejowego,
- sygnalizacji kolejowej,
- budowy i obsługi urządzeń zabezpieczenia ruchu kolejowego na przejazdach strzeżonych,
- zasad przygotowania kolei do pracy w warunkach zimowych,
- budowy toru kolejowego i nawierzchni kolejowej oraz podstawowych prac związanych z utrzymaniem torów i nawierzchni przejazdu,
- zagadnień związanych z przewozem wagonów z towarami niebezpiecznymi oraz przewozem przesyłek nadzwyczajnych.
Jak szkolimy
Jak szkolimy w Grupie ATC? Przede wszystkim kompleksowo! Zadbamy o każdy aspekt kursu, by jak najlepiej wyposażyć Cię w niezbędną wiedzę.
Opinie absolwentów
Zapisz się na kurs
Poniżej znajdziesz listę dostępnych terminów, wraz z cenami oraz liczbą dostępnych miejsc.
Sposoby finansowania kursów
Zdjęcia z naszych kursów
Jesteś ciekawy jak przebiegają nasze szkolenia? Zobacz fotorelację z przeprowadzonych kursów na różne specjalizacje – być może niedługo sam znajdziesz się w naszej galerii 🙂
Najczęstsze pytania
Masz pytania? Przejrzyj najpierw listę tych najczęściej zadawanych! Być może właśnie tam znajdzie się odpowiedź na Twoje pytanie. Jeśli nie, skontaktuj się z nami.
- Przygotowanie zawodowe dróżnika przejazdowego: staż stanowiskowy i szkolenie praktyczne u pracodawcy – 18 dni,
- Szkolenie teoretyczne: 64 godziny według programu ATC lub pracodawcy,
- Zajęcia próbne u pracodawcy: 5 dni.
Szkolenie teoretyczne odbywa się w godzinach 14:00-20:00, od poniedziałku do piątku. Z kolei szkolenie praktyczne, staż stanowiskowy oraz zajęcia próbne to praca w pełnym wymiarze godzin, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez pracodawcę.
W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu, wykonane w Kolejowej Medycynie Pracy. Ponadto kandydat musi spełnić poniższe wymagania:
- wykształcenie: co najmniej zasadnicze zawodowe,
- zawodowy staż pracy: odbycie przygotowania zawodowego.
Kursy dla dróżnika przejazdowego rozpoczynamy po zebraniu odpowiednio licznej grupy, według terminów ustalonych z pracodawcą i ogłoszonych na stronie ATC Grupa.
Kontakt
Zachęcamy do kontaktu – pomożemy Tobie dobrać odpowiednie szkolenie, termin oraz sposób finansowania.
Jesteśmy dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza!
To najsprawniejsza forma kontaktu – określ, którego ośrodka dotyczy Twoja sprawa, a wiadomość trafi w odpowiednie ręce 🙂