Co wyróżnia kurs w ATC
Kurs na stanowisko nastawniczego prowadzony jest przez profesjonalną, doświadczoną kadrę, która przekaże Ci całą niezbędną wiedzę. Zrobimy wszystko, byś wyniósł z naszego kursu jak najwięcej!
W tym celu przykładamy szczególną wagę do warstwy merytorycznej zajęć organizowanych przez ośrodek szkolenia zawodowego ATC Grupa. Dbamy o ich przeprowadzenie w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować uczestników do egzaminu. Doskonale znamy jego wymagania i potrafimy pod ich kątem zaplanować nasze profesjonalne kursy zawodowe dla dorosłych na nastawniczego. Atrakcyjna jest również ich cena.
Poza aspektami merytorycznymi w równym stopniu troszczymy się o atmosferę zajęć. Zatrudniamy kompetentną i wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników, którzy wiedzą, jak przekazywać informacje i kształtować kompetencje efektywnie, a zarazem w ciekawej dla uczestników formie. Kładziemy szczególny nacisk na wymiar praktyczny, dlatego nasze kursy i szkolenia zawodowe są prowadzone przez fachowców z dużą wprawą w swojej dziedzinie, np. z doświadczeniem w pracy nastawniczego w PKP.
Jeśli chcesz zwiększyć szanse na pozytywne zaliczenie państwowego egzaminu i znalezienie zatrudnienia spełniającego Twoje wymagania w interesującym Cię zawodzie, zapraszamy na szkolenia i kursy zawodowe w ATC Grupa. Sprawdź, ile wynosi ich aktualna cena, i zapisz się już dzisiaj, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak pracuje i co robi nastawniczy, np. w PKP!
O kursie
Kurs na stanowisko nastawniczego składa się z części praktycznej, teoretycznej oraz zajęć próbnych u pracodawcy. Solidnie przygotujemy Cię do egzaminu kwalifikacyjnego i przyszłej pracy.
Od czego zaczniesz? Od przygotowania zawodowego, składającego się ze stażu stanowiskowego i szkolenia praktycznego, realizowanego zgodnie z programem pracodawcy. Następnie czekają Cię wykłady i ćwiczenia w ramach części teoretycznej. Jeśli posiadasz wykształcenie określone w wariancie A dla stanowiska dyżurnego ruchu – będziesz zwolniony z teorii. Ostatni etap to zajęcia próbne, polegające na wykonywaniu prac na stanowisku nastawniczego.
Dbamy o to, żeby proponować zarówno sprawnie przeprowadzane, jak i ciekawe kursy zawodowe, które poza tym, że wpisują się oficjalne wymagania egzaminacyjne, są jednocześnie interesujące dla uczestników. W ramach szkoleń w ATC Grupa zapewniamy szeroki dostęp do materiałów edukacyjnych. W dowolnym momencie można więc poszerzać wiedzę, dzięki której zwiększają się szanse na pozytywnie zdany egzamin i znalezienie zatrudnienia, np. w PKP. Sprawdź oferowane ceny i zapisz się na kurs na nastawniczego w naszym ośrodku!
Wymagane kwalifikacje:
- wykształcenie – co najmniej zasadnicze zawodowe,
- zawodowy staż pracy – odbycie przygotowania zawodowego
Przed rozpoczęciem kursu musisz poddać się badaniom lekarskim w Kolejowej Medycynie Pracy i uzyskać wynik dopuszczający.
Czego się nauczysz
Zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego i należytego wykonywania obowiązków na stanowisku nastawniczego. Certyfikowane kursy zawodowe w ATC Grupa łączą w sobie – w odpowiednich proporcjach – teorię z praktyką, tak aby ułatwić zdanie egzaminu na nastawniczego na obu tych polach. Przekażemy Ci wiedzę z zakresu:
- prowadzenia ruchu pociągów i pracy manewrowej,
- obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności,
- obsługi przejazdu kolejowego jako czynności dodatkowej,
- prowadzenia dokumentacji techniczno-ruchowej dot. ruchu pociągów i pracy manewrowej na posterunku ruchu.
Szkolenie teoretyczne prowadzimy pod kątem pytań i zadań egzaminacyjnych. Z kolei szkolenie praktyczne ma na celu zdobycie umiejętności niezbędnych do bezpiecznego i efektywnego wykonywania przyszłej pracy. W ich trakcie poznasz wszystkie kluczowe informacje na temat tego, co robi i czym się zajmuje nastawniczy, np. w PKP, oraz jak wykonywać jego zadania w sposób zgodny z wymaganiami. Zapraszamy do zapoznania się z cenami i zapisywania na organizowane przez ATC Grupę szkolenia zawodowe i kursy doszkalające!
Przebieg kursu
Kurs składa się z części praktycznej, teoretycznej i zajęć próbnych, które zakończone są egzaminem. Szkolenie rozpoczyna się po zebraniu odpowiednio licznej grupy.
Staż stanowiskowy i praktyka
Przygotowanie zawodowe, na które składają się staż stanowiskowy i praktyka, trwa 25 dni i odbywa się u pracodawcy według jego programu.
Zajęcia teoretyczne
Po zakończeniu części praktycznej odbędziesz szkolenie teoretyczne, przeprowadzane według programu ATC lub pracodawcy. Czeka Cię 185 godzin zajęć (139 godzin wykładów + 46 godzin ćwiczeń). Jeśli posiadasz wykształcenie określone w wariancie A dla stanowiska dyżurnego ruchu – szkolenie teoretyczne nie jest wymagane.
Możesz zdecydować się na wersję stacjonarną, w formie wykładów w ośrodku, lub zdalną, w formie wideokonferencji z wykorzystaniem łączy internetowych.
Zajęcia próbne
Czekaja Cię jeszcze 8 dni zajęć próbnych, polegających na wykonywaniu czynności nastawniczego pod nadzorem u pracodawcy.
Egzamin kwalifikacyjny
Egzamin odbywa się przed Komisją powołaną przez Urząd Transportu Kolejowego. Składa się z egzaminu praktycznego i teoretycznego (część pisemna i ustna).
Egzamin praktyczny:
- dokonanie zapisów w dokumentacji techniczno-ruchowej (egzemplarz szkoleniowy) podczas występowania usterek w działaniu urządzeń sterowania ruchem kolejowym,
- użycie środków technicznych służących do miejscowego zabezpieczania iglic zwrotnicowych w krańcowym położeniu,
- omówienie przygotowania drogi przebiegu dla wjazdu, wyjazdu i przejazdu pociągu na wskazanych urządzeniach sterowania ruchem kolejowym,
- zabezpieczenie taboru przed zbiegnięciem,
- osłonięcie sygnałami zamkniętego toru szlakowego i stacyjnego,
- odłączenie napędu zwrotnicowego o scentralizowanym sposobie nastawiania i przejścia na ręczne przestawianie zwrotnicy,
- obsługa urządzeń rogatkowych z posterunku nastawczego,
- sposoby zabezpieczania drogi przebiegu dla jazd na sygnał zastępczy lub rozkaz pisemny.
Egzamin teoretyczny:
1) część pisemna – opracowanie tematów lub rozwiązanie testu z zakresu:
- techniki ruchu kolejowego,
- sterowania ruchem kolejowym.
2) część ustna – znajomość zagadnień z zakresu:
- techniki ruchu kolejowego,
- sygnalizacji kolejowej,
- obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności,
- ogólna znajomość budowy urządzeń: sterowania ruchem kolejowym i łączności, zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych, toru kolejowego i rozjazdów kolejowych.
Jak szkolimy
Jak szkolimy? Przede wszystkim kompleksowo! Zadbamy o każdy aspekt kursu, by jak najlepiej wyposażyć Cię w niezbędną wiedzę.
Opinie absolwentów
Zapisz się na kurs
Poniżej znajdziesz listę dostępnych terminów, wraz z cenami oraz liczbą dostępnych miejsc.
Sposoby finansowania kursów
Zdjęcia z naszych kursów
Jesteś ciekawy jak przebiegają nasze szkolenia? Zobacz fotorelację z przeprowadzonych kursów na różne specjalizacje – być może niedługo sam znajdziesz się w naszej galerii 🙂
Najczęstsze pytania
Masz pytania? Przejrzyj najpierw listę tych najczęściej zadawanych! Być może właśnie tam znajdzie się odpowiedź na Twoje pytanie. Jeśli nie, skontaktuj się z nami.
- Przygotowanie zawodowe: staż stanowiskowy i praktyka u pracodawcy – 25 dni,
- Szkolenie teoretyczne – 185 godzin według programu ATC lub pracodawcy,
- Zajęcia próbne – 8 dni u pracodawcy.
Szkolenie teoretyczne odbywa się w godzinach 14:00-20:00, od poniedziałku do piątku. Z kolei szkolenie praktyczne, staż stanowiskowy oraz zajęcia próbne to praca w pełnym wymiarze godzin, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez pracodawcę.
W każdym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie o przydatności do wykonywania tego zawodu, wykonane w Kolejowej Medycynie Pracy. Ponadto kandydat na kursanta powinien spełnić poniższe warunki:
- wykształcenie – co najmniej zasadnicze zawodowe,
- zawodowy staż pracy- odbycie przygotowania zawodowego.
Kursy rozpoczynamy po zebraniu odpowiednio licznej grupy, według terminów ustalonych z pracodawcą i ogłoszonych na stronie ATC.
Kontakt
Zachęcamy do kontaktu – pomożemy Tobie dobrać odpowiednie szkolenie, termin oraz sposób finansowania.
Jesteśmy dla Ciebie dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza!
To najsprawniejsza forma kontaktu – określ, którego ośrodka dotyczy Twoja sprawa, a wiadomość trafi w odpowiednie ręce 🙂